Zakaz hazardu na Olimpiadzie w Londynie

Zakaz hazardu na Olimpiadzie w Londynie

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma zamiar nałożyć zakaz uczestnictwa w zakładach sportowych w czasie gier olimpijskich w 2012 r. Zakaz ma zapobiec skandalom związanym z ustawianiem meczów, które są zmorą gier takich jak krykiet i piłka nożna.

Zakaz będzie dotyczył każdego spośród 11 000 sportowców, ich trenerów oraz załóg, VIPów, akredytowanych polityków i dziennikarzy. Będzie także dotyczył każdego, kto ma bezpośredni dostęp do informacji dotyczących zawodów sportowych i startujących w nich sportowców.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma nadzieję, że jego twarda postawa pomoże zwalczać nielegalne i nieuregulowane zakłady bukmacherskie, które prezydent Komitetu Jacques Rogge nazwał największym zagrożeniem dla wiarygodności i integralności sportu.

W swojej przemowie rozpoczynającej 123 sesję Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Durbanie Rogge powiedział, że „nie ma miejsca na spoczywanie na laurach”.

Dodał: „Ochrona integralności sportu to priorytet działań Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Na wszystkich dotyczących jej obszarach współpraca z rządami jest niezbędna”.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski ma władzę umożliwiającą odbieranie sportowcom medali olimpijskich. Może także zablokować udział sportowców i ich zespołów w przyszłych igrzyskach olimpijskich, jeśli dopuszczą się oni złamania zasad w którymkolwiek momencie między 16 lipca, a 15 sierpnia w przyszłym roku.

Ci, którzy zostaną poddani badaniu komisji dyscyplinarnej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zostaną poproszeni o dostarczenie billingów rozmów telefonicznych, wyciągów bankowych, rejestrów usług internetowych, komputerów, twardych dysków i innych urządzeń elektronicznych do przechowywania danych.