Układy w pokerze

Układy w pokerze

W tym artykule opisujemy wszystkie pokerowe układy – od najsilniejszych do najsłabszych, tak abyś już nigdy nie miał wątpliwości – co wyższe, kolor czy ful ? Street czy trójka? Sprawdź poniżej!

Na początek przypomnijmy, że pokerowy układ składa się z pięciu kart. Czasami ważne są dwie, czasem trzy lub cztery, ale pod uwagę bierzemy zawsze pięć.

Być może kiedyś grałeś w pokera dobieranego (5 card draw poker) – w niektórych wersjach full jest tam słabszy od koloru! Ta lekka różnica w starszeństwie rąk w stosunku do Texas Hold’em czy Omaha może Cię dużo kosztować w przypadku pomyłki, więc na wszelki wypadek zapamiętaj poniższe. 

Oto ranking układów pokerowych w Texas Holdem, Omaha i większości odmian pokera:


Układy w Pokerze - Poker Królewski - Hazardowo.com

Układ nr 1 – Poker Królewski

Najmocniejszym pokerowym układem jest poker królewski (ang: royal straight flush – czyli inaczej strit w kolorze z top asem…). Jest to pięć kart w jednym kolorze od asa do dziesiątki – czyli na przykład as pik, król pik, dama pik, walet pik i dziesięć pik. Prawdopodobieństwo spotkania się z królewskim pokerem czy to u siebie czy u przeciwnika jest najmniejsze, stąd też jego najwyższa pozycja w rankingu pokerowych układów.


Układy w Pokerze - Poker - Hazardowo.com

Układ nr 2 – Poker

Trochę słabszym układem ale wciąż prawie zawsze gwarantującym zwycięstwo jest poker (ang: straight flush – czyli strit w kolorze). Jest to układ pięciu kart w jednym kolorze ułożonych w kolejności – czyli na przykład dwójka kier, trójka kier, czwórka kier, piątka kier i szóstka kier.


Układy w Pokerze - Kareta - Hazardowo.com

Układ nr 3 – Kareta

Niżej od pokera w hierarchii pokerowych układów znajduje się kareta (ang: four of a kind). Na karetę składają się cztery karty jednej wartości, na przykład cztery damy.

W tym momencie przypominamy sobie, że w pokerze gra pięć kart a nie cztery – w wypadku, gdy na stole leżą cztery damy nie zawsze mamy remis – rozdanie wygrywa posiadacz najwyższej karty piątej! Dla przykładu: masz w ręku asa i dwójkę, przeciwnik ma dwa króle a na stole leżą cztery damy i dziewiątka. W takim wypadku rozdanie wygrywasz ty – masz najwyższą piątą kartę do układu, czyli tzw. kickera, w tym wypadku asa. (Trochę inaczej będzie to wyglądało w odmianie Omaha, gdzie ze stołu możesz użyć tylko i wyłącznie 3 kart – zasady gry w Omaha znajdziesz TUTAJ).


Układy w Pokerze - Full - Hazardowo.com

Układ nr 4 – Full

Kolejnym, słabszym od pokera królewskiego, pokera i karety układem jest full (ang: full house) czyli trzy karty jednej wartości plus dwie karty jednej wartości – na przykład trzy dziesiątki i dwa walety. Przy ocenie starszości, zawsze najpierw pod uwagę bierzemy trzy jednakowe karty, więc na przykład starszy będzie ful z trzema waletami i dwiema dziewiątkami od fula z trzema ósemkami i dwoma asami.


Układy w Pokerze - Kolor - Hazardowo.com

Układ nr 5 – Kolor 

Od fula niższy jest kolor (ang: flush). Na ten układ składa się pięć kart w jednym kolorze, na przykład osiem trefl, dziesięć trefl, walet trefl, dama trefl i as trefl. W wypadku spotkania się dwóch takich układów – dwóch kolorów – zwycięskim jest ten, w którym występuje najwyższa karta. Kolor składający się z waleta, dziewiątki, piątki, czwórki i dwójki  przygrywa z kolorem składającym się z króla, dziesiątki, ósemki, szóstki i trójki. W wypadku jednakowych wartością najwyższych kart w układzie, pod uwagę bierze się kolejne.


Układy w Pokerze - Strit - Hazardowo.com

Układ nr 6 – Strit 

Słabszy od koloru jest strit (ang: straight). Jest to pięć kart ułożonych po kolei w różnych kolorach – na przykład dama kier, walet pik, dziesięć karo, dziewięć karo i osiem trefl. Tak samo jak w wypadku koloru, o wygranej w konfrontacji dwóch stritów decyduje najwyższa karta – strit na asie wygra ze stritem na królu. Gdy oba strity za najwyższą mają kartę o jednakowej wartości, wtedy pula jest dzielona.


Układy w Pokerze - Trójka - Hazardowo.com

Układ nr 7 – Trójka

Niższym od strita pokerowym układem jest trójka (ang: three of a kind) – trzy karty jednakowej wartości, na przykład trzy króle. W przypadku, gdy dwóch lub więcej graczy ma ten sam układ (bo na przykład te trzy króle leżą na stole) o zwycięstwie decyduje najwyższa karta czwarta, lub nawet piąta. Załóżmy, że masz asa i damę, twój przeciwnik ma asa i waleta a na stole leżą trzy króle, piątka i szóstka – w takim wypadku o twojej wygranej decyduje dama (bo obaj macie trójkę króli i asa kickera).


Układy w Pokerze - Dwie Pary - Hazardowo.com

Układ nr 8 – Dwie Pary

Kolejnym układem są dwie pary (ang: two pair), czyli na przykład dwa króle i dwie siódemki. W konfrontacji dwóch takich układów wygrywa oczywiście ten, na który składa się wyższa para, a w wypadku gdy obaj gracze mają tę wyższą parę jednakowej wartości – para niższa. W sytuacji, gdy obaj gracze mają takie same dwie pary, o wygranej decyduje karta piąta.


Układy w Pokerze - Para - Hazardowo.com

Układ nr 9 – Para

Prawie na samym dole hierarchii układów pokerowych jest układ składający się z dwóch takich samych kart, czyli para (ang: one pair), na przykład dwa walety. Jest to jeden z najczęściej spotykanych układów, najczęściej również będzie walczył z takim samym, czyli z parą u przeciwnika. W wypadku, gdy wasze pary są różnej wartości oczywiście wygrywa ta wyższa. Gdy macie taką sama parę (na przykład po dwie damy) o wygranej decydują pozostałe karty – wygrywa posiadacz najwyższej.


Układy w Pokerze - Wysoka Karta - Hazardowo.com

Układ nr 10 – Wysoka Karta (Bałagan)

Najsłabszym układem pokerowym jest tak zwana wysoka karta (ang: high card). Jest to pięć kart nie tworzących żadnego z powyższych układów, swojsko zwanych też bałaganem… – na przykład dama, dziesiątka, ósemka, czwórka i trójka. 

Zdarzyć się jednak może, że także twój przeciwnik nie ma również żadnego układu w swoich kartach – wtedy o wygranej decyduje najwyższa z posiadanych kart, a jeżeli u obu graczy są one tej samej wartości – pod uwagę bierze się karty kolejne. I tak układ złożony z asa, szóstki, piątki, czwórki i dwójki wygra z układem złożonym z króla, damy, waleta, dziewiątki i siódemki.