Strona główna > BlackJack > Odmiany Blackjacka

Odmiany Blackjacka

Odmian blackjacka jest sporo, jednak jako że internetowe kasyna powstały w celu zapewnienia zysków ich właścicielom, a nie dostarczaniu rozrywki nielicznym pasjonatom, w większości e-kasyn znajdziemy tylko kilka wariantów tej gry. Nikt nie będzie przecież rozwijał niszowego oprogramowania lub płacił krupierom przy pustych stołach, skoro większość wybiera klasyczną formę „oczka” i nie ma czasu ani ochoty wnikać w nowe wariacje gry… 

Aktualności ze świata blackjacka w portalu Hazardowo.com

Co innego zakłady poboczne – popularne side bety, którymi możemy urozmaicić zwykłą rozgrywkę. Pole zakładu dodatkowego obstawiamy zazwyczaj kwotą równą zakładowi głównemu, jednak maksymalna wysokość side betu nie może przekroczyć połowy zakładu głównego. Czyli powiedzmy, że stawki przy stole to minimum 1 PLN – maksimum 1000 PLN, ale już side bet to min. 1PLN/max. 500 PLN.

Co więc mamy do wyboru?


Side Bet: Perfect Pair

Bonus dostajemy za dwie takiej samej wysokości karty (dwie pierwsze wylosowane karty), które otrzymamy od krupiera. Nasza premia zależy od kolorów naszej pary:
– Perfect Pair (czyli dwie takie same karty w jednym kolorze, czyli np. dwie ósemki pikowe ) – bonus 25 x stawka
– Coloured Pair (czyli dwie karty tej samej wysokości w jednym kolorze traktowanym dosłownie, czyli czerwone lub czarne ) – bonus 12 x stawka
– Mixed pair (czyli dwie karty tej samej wysokości w różnych kolorach) – bonus 6 x stawka.


Side Bet: 21+3

W tym zakładzie pobocznym możemy wygrać nie tylko pokonując dealera, tak jak w każdej innej odmianie blackjacka, ale również kompletując premiowany układ złożony z trzech kart – naszych dwóch i odkrytej karty krupiera. Najwięcej, bo aż 100-krotność zakładu, zgarniemy, gdy trafimy tzw. Suited Trips, czyli wszystkie trzy odkryte karty muszą być w jednym kolorze i jednej wysokości – na przykład trzy dziesiątki karo. Nieco mniej, bo 40-krotność zakładu, dostaniemy za pokera, czyli na przykład za układ 8 pik – 9 pik w naszych kartach i np. 10 pik u krupiera. Trójka, czyli na przykład trzy damy, obojętnie w jakich kolorach, to premia w wysokości 25-krotności zakładu. Straight (np. 7-8-9 w różnych kolorach) to wypłata x10, natomiast flush (czyli wszystkie karty w jednym kolorze, np. trzy kiery), to premia w wysokości 5-krotności naszego zakładu. Poza tym zasady są tradycyjne: za blackjacka dostajemy wygrana 3 do 2 a dealer musi dobierać do 17 punktów.


Side Bet: Lucky Ladies

Tutaj nasz bonus zależy przede wszystkim od dam. Jak w większości zakładów pobocznych, interesują nas tylko dwie pierwsze otrzymane od krupiera karty. Jest aż pięć ewentualności, które przyniosą nam dodatkowe żetony:

– Dwie karty w różnych kolorach dające nam 20 punktów ( np. walet pik i dama kier) to wypłata 4 do 1
– Dwie karty w jednym kolorze dające nam 20 punktów (np. Dama kier i dziesiątka kier) to wypłata 9 do 1
– Para w kolorze dająca 20 punktów (np. dwa króle pik) to wypłata 19 do 1,
– Dwie damy kier to wypłata w wysokości 125 do 1
– Dwie damy kier w sytuacji, gdy krupier dobierze do blackjacka, to wypłata w wysokości 1000 do 1


Side Bet: Suit’em Up

W tym zakładzie pobocznym premiowane są dwie pierwsze karty gracza w jednym kolorze, czyli „suited„. Wypłaty mają się następująco:

– Asy w kolorze – premia 50 do 1
– Blackjack w kolorze – premia 10 do 1
– Para w kolorze – premia 5 do 1
– 11 punktów w kolorze (np. siódemka pik i czwórka pik) – premia 3 do 1
– Jakiekolwiek dwie karty w jednym kolorze – premia 2 do 1


Side Bet: Lucky Lucky

Tutaj pod uwagę brane są dwie pierwsze karty gracza oraz odkryta karta krupiera. Co możemy uskładać i ile kasyno nam za to zapłaci?

– Trzy siódemki w jednym kolorze – premia 200 do 1
– 6-7-8 w jednym kolorze – premia 100 do 1
– trzy siódemki w dowolnych kolorach – premia 50 do 1
– 6-7-8 w dowolnych kolorach – premia 25 do 1
– 21 punktów w jednym kolorze – premia 15 do 1
– 21 punktów – premia 3 do 1
– 20 punktów – premia 2 do 1
– 19 punktów – premia 2 do 1


Side Bet: Buster Blackjack

Stawiając taki zakład poboczny kciuki trzymamy za tzw. furę u krupiera, czyli innymi słowy – za sytuację, gdy krupier (obowiązkowo dobierając do 17) przekroczy liczbę 21 punktów. Różne sytuacje, różne wypłaty:

– W sytuacji, gdy krupier przekroczy 21 punktów odkrywając sobie minimum 8 kart, a gracz trafi blackjacka – premia 2000 do 1
– Podobna sytuacja, ale gdy do „fury” krupier „zużyje” minimum 7 kart – premia 800 do 1
– Fura u krupiera w minimum 8 kartach, bez względu na nasz rezultat – premia 250 do 1
– Fura u krupiera w 7 kartach – premia 50 do 1
– Fura u krupiera w 6 kartach – premia 18 do 1
– Fura u krupiera w 5 kartach – premia 4 do 1
– Fura u krupiera w 3 lub 4 kartach – premia 2 do 1


Inne warianty blackjacka

A oto kilka najpopularniejszych w internetowych kasynach wariantów samej gry w blackjacka:


Blackjack Double Exposure (lub Face Up Blackjack)

W tej odmianie krupier, po odsłonięciu dwóch kart gracza, odsłania nie jedną, ale dwie własne karty (double exposure). Z jednej strony gracz dostaje bezcenne informacje na początku gry, z drugiej – żeby nie było tak kolorowo – wypłata za blackjacka spada z 3:2 do 1:1, a w przypadku remisu gracz traci swój zakład. Poza tym gracz nie ma prawa dokupić ubezpieczenia (inna sprawa, że ubezpieczenie w blackjacku to pic na wodę i kompletnie się nie opłaca).


Pontoon

W tej odmianie, będącej jedną z wcześniejszych wersji obecnie znanego blackjacka, pierwszą z rzucającym się w oczy różnic jest brak odkrytej karty u krupiera. Oznacza to, że gracz nie wie, czy dealer ma szansę na blackjacka, dopóki nie zakończy dobierania własnych kart. Niemniej jeżeli sam uzbiera blackjacka (zwanego w tej odmianie, a jakże, pontoon), wygrywa natychmiast, bez oglądania kart krupiera. W pontoon zwykle gra się 4-6 taliami kart.

Szczegółowe zasady pontoona zależą od danego kasyna, warto więc przed rozgrywką zerknąć w odpowiednią zakładkę. No bo w jednym domu gry, gdy rozdzielimy dwa asy, to zagrają one tylko jako dwie jedynki – w innym – jako jedynki albo jedenastki. Podobnie jest z dobieraniem kart przez krupiera – w jednym kasynie musi dobierać do miękkiej 17-stki, w innym do 16 punktów. Jednym słowem – gra dla pasjonatów i to dobrze poinformowanych.


Single Deck Blackjack (lub Single Hand Blackjack)

Jak sama nazwa wskazuje, w tej odmianie używa się tylko jednej talii kart. W związku z tym szanse dobrego gracza w rozgrywce przeciwko kasynu mocno rosną. Żeby jednak nie było tak dobrze, to gdy do rozdzielonego asa dobierzemy dziesiątkę, to wcale nie trafimy blackjacka. A jeżeli nie dobierzemy dziesiątki, to trzeciej karty i tak nie dobierzemy, bo do rozdzielonego asa można dobrać tylko jedną kartę. Pozostałe zasady jak w regularnym blackjacku.


5-hand Blackjack

Tutaj możemy grać na pięciu polach jednocześnie. Wypłata za blackjacka to zwyczajowe 3 do 2. Krupier musi dobierać do 16 i przestaje dobierać od 17 punktów.