Rodzaje zakładów bukmacherskich

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Zakłady bukmacherskie to fascynująca zabawa dla miłośników sportu. Typowanie wyniku spotkania ulubionej drużyny połączone z dreszczykiem emocji wywołanym postawionym zakładem sprawia, że jest to bardzo wciągająca i satysfakcjonująca rozrywka. Jednakże aby w zakładach bukmacherskich odnieść sukces nie zawsze możemy się kierować sympatią do konkretnej drużyny czy zawodnika. Najczęściej będziemy musieli typować rozumem a nie sercem. Jakie możliwości daje nam bukmacher?

Zakłady proste – Single

Polscy gracze obstawiający wyniki zdarzeń oferowanych przez bukmachera spotkają się z systemem europejskim, czyli zapisem kursu jako liczby dziesiętnej, np. 1.80; 4.65, 7.77 itd. W zakładach prostych mamy do wyboru trzy ewentualności: wygraną, remis lub przegraną. Oznaczenia w zakładach sportowych mają zazwyczaj postać symboli 1,X,2 – czyli jedynka oznacza typ na zwycięstwo gospodarzy lub zawodnika lub zdarzenia wymienionego w zakładzie jako pierwszy, X to remis natomiast dwójka to typ na zwycięstwo gości spotkania lub zawodnika lub zdarzenia wymienionego na drugim miejscu. Czasami bukmacher zamiast znaków 1,X,2 pisze po prostu „Gospodarze”, „Remis”, „Goście”. Graficznie wygląda to tak:

 

Co nam mówi powyższe? Zasada jest taka, że im wyższy kurs, tym mniejsze prawdopodobieństwo wygranej. W tym konkretnym przypadku bukmacher uznał, że lepsza drużyną jest Lechia Gdańsk, natomiast najmniej prawdopodobny jest remis oraz zwycięstwo Zawiszy Bydgoszcz. Kurs 2.00 na zwycięstwo gospodarzy oznacza, że w przypadku postawienia 100 zł na takie zdarzenie w przypadku faktycznego zwycięstwa Lechii otrzymamy 200 zł. Więcej możemy zarobić gdy postawimy na drużynę, która według bukmachera faworytem nie jest, wtedy jednak ryzyko stracenia pieniędzy jest dużo większe.

Akumulator

Akumulator to zakład złożony z minimum 2 a maksimum 12 zakładów. Jest to bardzo atrakcyjny i dochodowy ale także niebezpieczny system gry. Wszystkie kursy z wszystkich zakładów są przez siebie mnożone (akumulowane) co pozwala w przypadku sukcesu wygrać naprawdę duże pieniądze przy niewielkiej stawce. Niebezpieczeństwo polega na tym, że wystarczy, że tylko jednego zdarzenia z całego kuponu nie wytypujemy prawidłowo i wtedy cały nasz kupon staje się przegrany. Przykładowy kupon akumulowany na spotkania 1 ligi wygląda tak:

Górnik Łęczna v Arka Gdynia , typ 1, kurs 1.909

Okocimski KS Brzesko v Kolejarz Stróże, typ 1, kurs 2.70

Flota Świnoujście v Chojniczanka Chojnice, typ 1, kurs 2.00

GKS Tychy 71 v Termalica Bruk-Bet Nieciecza, typ 1, kurs 3.50

Sandecja Nowy Sącz v Puszcza Niepołomice, typ 1, kurs 2.20

Miedź Legnica v Energetyk Row Rybnik, typ 2, kurs 3.75

Płock v Olimpia Grudziądz, typ X, kurs 3.30

Stomil Olsztyn v Bełchatów, typ 1, kurs 3.60

Ile więc możemy wygrać stawiając na ten kupon tylko 2 złote?

Kurs zakumulowany wynika z mnożenia kursów na wszystkie zdarzenia, jakie obstawiliśmy na tym kuponie, czyli 1,909 x 2.70 x 2.00 x 3.50 x 2.20 x 3.75 x 3.30 x 3.60 = 3559,325

Nasz wygrana przy dziewięciu poprawnie wytypowanych zdarzeniach wyniesie więc 2 x 3559,325 czyli 7072,76 zł.

 

Zakłady długotrwałe

Zakłady długotrwałe to zakłady obejmujące wydarzenie rozciągnięte w czasie składające się najczęściej z wielu różnych zdarzeń. Przykładem zakładu długotrwałego jest zakład na zwycięzcę ligi piłkarskiej lub króla strzelców ligi hokejowej. Zakłady długotrwałe nie muszą obejmować oczywiście wyłącznie wydarzeń sportowych – można postawić zakład  o to, kto wygra wybory prezydenckie w Ugandzie lub jakiej płci będzie kolejne dziecko Romana Giertycha.

Zakłady na miejsce

W tego typu zakładach nie obstawiamy wyniku meczu ani zwycięzcy pojedynku. Trzeba po prostu wytypować jakie miejsce zajmie uczestnik zawodów sportowych. Nie interesuje nas zwycięzca tych zawodów ale konkretne miejsce jakie zajmie konkretny zawodnik. Tego typu zakłady oferowane są na wszelkiego rodzaju wyścigi i turnieje.

Zakłady specjalne

Tutaj jedynym ograniczeniem dla oferty jest wyobraźnia bukmachera. Czy Robert Kubica zgubi koło na trzecim zakręcie w kolejnym rajdzie? Czy Trener Smuda dostanie czerwoną kartkę w derbach Krakowa? Kto zostanie kolejną Miss Polonia? Czy kolejnym prezydentem Warszawy będzie Chińczyk? Kto wygra X-Factora? To są właśnie zakłady specjalne.

Zakłady na bramkę

W tym typie zakładów typujemy ilość strzelonych bramek. Możemy typować w ten sposób, że obstawiamy, że w meczu padnie na przykład powyżej 3 bramek albo, że wpadną 3 bramki lub mniej.

Zakłady live (na żywo)

Zakłady live to bardzo ciekawa propozycja dla miłośników sportu i bukmacherki. Obstawiać wynik zdarzenia możemy już po jego rozpoczęciu. Dla bukmachera to mocno absorbujące, gdyż kurs na zdarzenie zmienia się w zależności od sytuacji i rozwoju wydarzeń, na przykład na boisku. Oczywiście nasza wygrana zależy od tego kursu, jaki na dane wydarzenie zaoferował bukmacher w chwili zawierania przez nas zakładu.

Zakładom LIVE poświęciliśmy w naszym portalu osobną stronę – kliknij TUTAJ jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o obstawianiu na żywo

To tylko najbardziej popularne typy zakładów. W ofercie każdego bukmachera znajduje się wiele różnych systemów, które miłośnik zakładania się znajdzie na stronie swojego ulubionego buka. Ile by ich jednak nie było, wszystko polega na jednym – typować lepiej niż bukmacher.