Turnieje Jednostolikowe (SNG)

Turnieje Jednostolikowe (SNG)

Rodzaje rozgrywek pokerowych – Turnieje jednostolikowe (Sit and Go – SNG )

Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu na grę, idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie turniej SNG, czyli sit and go. Te turnieje trwają krótko a strategia gry nie jest skomplikowana. Przy odrobinie umiejętności będziesz w stanie odnosić w nich regularne sukcesy a do tego dużo częściej niż w turniejach wielostolikowych z nieograniczoną liczba uczestników znajdziesz się w kasie czy na finałowym stole.

Ogólne zasady SNG

Podstawową cechą wyróżniającą turnieje sit and go jest to, że maja one z góry określoną liczbę uczestników. Nie rozpoczynają się o konkretnej godzinie ale wtedy, gdy wszystkie dostępne miejsca zostaną zajęte.

Turnieje SNG Heads Up

Najprostszą odmianą turnieju SNG jest heads up, czyli że liczba graczy, którzy mogą w nim zagrać ograniczona została do dwóch. W takim wypadku nagroda przewidziana jest tylko dla zwycięzcy a jest nią suma wpisowych obu zawodników pomniejszona o rake. Najczęściej SNG heads up rozgrywane są w formule turbo lub hyper-turbo, co oznacza, że poziom blindów wzrasta bardzo szybko lub że stack początkowy w porównaniu do wysokości blindów jest bardzo mały – może to być nawet 500 żetonów.

Jednostolikowe SNG

Od razu stół finałowy, czy to nie wspaniale? W jednostolikowych sit and go liczba graczy waha się od 6 do 10, nagrody otrzymuje w przypadku 6 grających najlepsza dwójka, w przypadku 10 – najlepsza czwórka. Przy 9 graczach do nagrody uprawnionych zazwyczaj jest 3 najlepszych.

Ciekawą odmianą jednostolikowych turniejów sit and go są turnieje Fifty50. W takim turnieju nagrody dostaje aż połowa, czyli pięciu graczy. Aby otrzymać zwrot wpisowego wystarczy zakończyć grę ze stackiem początkowym, każde 100 żetonów powyżej tej wartości przekłada się na dodatkowe dolary z puli przeznaczonej na nagrody.

Kolejną wersją jednostolikowych sit and go są turnieje w formule knockout. W takich grach pula jest podzielona na dwie części – jedna część puli podzielona jest wedle regularnej tabeli wypłat dla najlepszych graczy, z drugiej pieniądze otrzymuje gracz, który wyeliminuje z gry innego. Nagroda za knockout wynosi zazwyczaj czwartą część wpisowego, więc aby ukończyć turniej bez straty wystarczy wyeliminować czterech graczy.

Wielostolikowe SNG

Liczba graczy w wielostolikowych turniejach sit and go waha się od 18, czyli dwa stoliki, aż do 990. Te ostatnie turnieje zazwyczaj posiadają minimalne wpisowe oraz formułę turbo – są szansą dla posiadaczy małego bankrolla na szczęśliwe jego powiększenie.

Wracając do nagród – struktura wypłat w turniejach SNG jest zwykle głębsza niż w regularnych turniejach MTT. Oznacza to, że większy procent graczy bierze udział w podziale nagród, zazwyczaj jest to ok. 20%. Jaki z tego wniosek? Otóż tak, jak w wielostolikowych turniejach MTT mamy szansę na większą nagrodę w przypadku sukcesu, tak w wielostolikowych SNG łatwiej wygrać nagrodę minimalną. Grając wiele takich turniejów i dochodząc tylko do połowy stawki graczy uprawnionych do nagrody, zapewniamy sobie niewielki ale w miarę pewny zysk.

W formule SNG bardzo często rozgrywane są różnego rodzaju turnieje satelitarne a także turnieje, do których wpisowe możemy uiścić korzystając z punktów lojalnościowych. Nierzadki zdarza się, że inwestując nawet niewielką ilość FPP i wygrywając kilka kolejnych satelit SNG, wygrywamy albo udział w dużym i drogim turnieju albo po prostu sporą gotówkę.

Powodzenia przy stolikach!