Rosjanie walczą z hazardem

Rosjanie walczą z hazardem

W Rosji weszło w życie nowe prawo dot. gier hazardowych – będą one legalne tylko w czterech regionach odległych od Moskwy. Prawo zakazuje uprawiania hazardu m.in. w Internecie, na lotniskach i w supermarketach.

Krytycy twierdzą, że przez zmianę prawa pracę straci ponad 300 tysięcy osób, a działalność w czasie kryzysu ekonomicznego przeniesie się do szarej strefy. Prawo zostało ustanowione w 2006 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta Władimira Putina, obecnego premiera Rosji.

“Nierealny pomysł”

Od 1 lipca Rosjanie mogą uprawiać hazard wyłącznie w wyznaczonych strefach: w Kaliningradzie nad Bałtykiem, Kraju Nadmorskim na Dalekim Wschodzie, Kraju Ałtajskim na Syberii oraz w południowym pasie od Rostowa po Krasnodar.

Według krytyków, wyznaczone regiony w ogóle nie są na to przygotowane, będą wymagały ogromnych inwestycji. „To zupełnie nierealny pomysł” – powiedział agencji Reuters Samuel Binder, zastępca dyrektora wykonawczego Russian Association for Gaming Business.

„To naprawdę niedorzeczne, jeśli ktoś myśli, że zmiany nastąpią szybko. Ci, którzy już zainwestowali w przemysł hazardowy, będą woleli przenieść swoje pieniądze do krajów byłego Związku Radzieckiego lub do Ameryki Łacińskiej”.

Kasyna i automaty do gry szybko rozpowszechniły się w Rosji po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku. W samej Moskwie było ponad 500 legalnych kasyn i domów gier.

Obecnie milicja patroluje ulice stolicy i sprawdza, czy wszystkie kasyna zostały zamknięte. Powszechność kasyn nie podobała się wielu Rosjanom, szczególnie osobom starszym i niezamożnym.

„Niech je zamkną. Pozbądźmy się ich z Rosji”, powiedziała agencji Associated Press 65-letnia Galina Beleznikova.

Źródło: BBC