Odchodzi legenda Las Vegas, człowiek-inspiracja 'Kasyna’

Odchodzi legenda Las Vegas, człowiek-inspiracja 'Kasyna’

W wieku lat 79 w swoim domu na Florydzie zmarł Frank „Lefty” Rosenthal, legenda świata hazardu i zakładów bukmacherskich. Rosenthal zaczynał swoją karierę w Chicago, gdzie szybko wpadł w oko stróżom prawa i był podejrzany o szereg przestępstw związanych z hazardem i sportem – ustawianie wyników meczów, nielegalne przyjmowanie zakładów – mimo że większości z nich nie zostały mu udowodnione.

Jako pionier rozwoju zakładów sportowych, był pierwszym bukiem, którzy prowadził swoje interesy w latach 70-tych i 80-tych na terenie kasyn w Las Vegas, którymi formalnie zarządzał. W praktyce sławne w tamtym okresie Stardust, Hacienda i Fremont należały do mafii z Chicago, z którą powiązany byl Rosenthal.

Kłopoty nie omijały zarówno jego interesów (ciągnący się proces o licencję na prowadzenie gier hazardowych ze stanem Nevada) jak i życia prywatnego (rozwód i śmierć żony w wyniku przedawkowania narkotyków). Mimo to Frank pozostał barwną postacią życia Las Vegas, jednym z największych ekspertów w handicappingu sportowym i prowadzącym własny show rozrywkowy w lokalnej telewizji.

Problemy z Komisją Hazardową i konkurencją oraz nieudany zamach na jego życie w 1982 roku spowodowały że pod koniec lat osiemdziesiątych przeniósł się na Florydę, skąd później prowadził stronę internetową o zakładach sportowych. Jak przyznał w jednym z wywiadów, miłość do hazardu nie pozwoliła mu całkiem zrezygnować z wyjazdów do Światyni Hazardu i podobno pojawiał się jeszcze w Las Vegas, ukryty za sztuczną brodą i wąsami.

Jego życie i kariera były kanwą scenariusza najgłośniejszego filmu o historii hazardu – „Kasyno„, w reżyserii Martina Scorsese, gdzie wspaniałe kreacje aktorskie zagrali Robert DeNiro, Sharon Stone i Joe Pesci.