Kontrole internetu w Chinach zaostrzają się

Kontrole internetu w Chinach zaostrzają się

Chiński rząd zamierza przykręcić śrubę na internet a w szczególności na treści uważane za niepożądane – takie jak ruletka i inne gry hazardowe online. Działanie to jest częścią inicjatywy, która ma na celu zwiększenie kontroli  donosi agencja AP.

Nowa inicjatywa wzięła sobie na cel wszystkie informacje rozpowszechniane przez „zagraniczne wrogie siły” powiedział rzecznik rządu w komentarzu w tym tygodniu.

To posunięcie jest częścią inicjatywy, której celem jest wyeliminowanie treści nieprzyzwoitych,oszustw, hazardu i innych wykroczeń, powiedział Wang Chen, szef Biura Informacji Rządu. “Wzmacniamy blokowanie szkodliwych informacji zza granicy by zapobiec szerzeniu się szkodliwych informacji w Chinach i tym samym stawiamy czoła penetracji naszych zasobów przez wrogie siły zza morza,” powiedział Wang.

Agencja Associated Press donosi, że Pekin zachęca do używania Internetu w celach biznesowych i edukacyjnych, ale będzie blokować materiały uważane za wywrotowe lub pornograficzne i przygotował obszerny system monitoringu sieci i cenzury.

Władze blokują dostęp do stron internetowych za granicą prowadzonych przez ugrupowania polityczne i walczące o prawa człowieka oraz niektóre agencje informacyjne. Działania te spowodowały, że Googl przeniósł swoją chińską wyszukiwarkę do Hongkongu w ubiegłym miesiącu.

Populacja użytkowników Internetu w Chinach, już w tej chwili największa na świecie przekroczyła właśnie 400 milionów użytkowników, z czego 233 miliony  użytkowników posiada dostęp do sieci przez telefony komórkowe według najnowszych doniesień opartych na wypowiedzi Wanga.

W ubiegły czwartek Chiny wzmocniły regulacje prawne, które nakazują firmom telekomunikacyjnym i dostarczycielom Internetu, by te donosiły na klientów, którzy rozmawiają o tajemnicach państwowych – obszar ten został tak szeroko zdefiniowany, że zarówno przedsiębiorcy jak i chińscy obywatele domagają się, by go sprecyzować.