bwin + Party = fuzja gigantów zapowiedziana

bwin + Party = fuzja gigantów zapowiedziana

Po miesiącach spekulacji i pogłosek potwierdzono oficjalnie plany największej fuzji ostatnich lat w branży hazardu internetowego. Swoje połączenie zapowiedziały dwa giganty e-rozrywki : brytyjski Party Gaming oraz austriacki bwin. Jego wynikiem byłby światowy potentat w tej branży, którego łączna wartość szacowana jest dzisiaj na 3.7 miliarda dolarów.

Porozumienie jest wynikiem zapowiedzi zmian w regulacjach prawnych w USA, do których szykuje się kongres. Internet Gambling Regulation (Ustawa o Hazardzie Internetowym) to ustawa, która ma coraz większe szanse na wprowadzenie życie, czego rezultatem byłaby regulacja i legalizacja gry przez internet na największym rynku świata, który oficjalnie zakazuje tego typu działalności od roku 2006.

Fuzja, której warunki były negocjowane przez ostatnie pół roku będzie miała formę przejęcia przez bwin ponad 50% udziałów w notowanej na londyńskiej giełdzie spółce Party Gaming. Ten ruch, zdaniem wielu ekspertów branży hazardowej, jest sygnałem do szeregu kolejnych konsolidacji na rynku. Specjaliści przewidują też, ze nowo powstały gigant będzie kontynuował wykup mniejszych konkurentów i specjalistycznych firm usługowych i technologicznych działających w tej branży.

Połączone obroty obu firm w ubiegłym roku wyniosły 682 miliony dolarów, przynosząc przychody na poziomie 196 milionów. Informacja o połączeniu została dobrze przyjęta przez rynki finansowe, podnosząc cenę akcji Party Gaming o ponad 20%.

Party Gaming, założone w roku 1997 było swego czasu największym poker-room’em w internecie w czasach prosperity, która to skończyła się wraz z wprowadzeniem zakazu gry online w USA w roku 2006. Pozycja Party Gaming zaczęła ulegać osłabieniu, kiedy dwóch potężnych konkurentów – Poker Stars i Full Tilt Poker – zlekceważyły zakaz i nadał przyjmowały graczy amerykańskich do swoich serwisów, umieszczonych oczywiście poza granicami USA.

Zapowiadane zmiany w prawodawstwie amerykańskim są szansą dla Party Gaming na legalną i mocną pozycję na rynku amerykańskim. Firma liczy bowiem po cichu na przychylność Departamentu Sprawiedliwości USA w związku z toczącymi się od czasów hazardowej prohibicji postępowaniami ugodowymi właścicieli Party w stosunku do ich dotychczasowej działalności na tym rynku. Niewątpliwie na pozytywny rozwój sytuacji prawnej w USA liczy tez wiedeński bwin, który jest potęgą na rynku europejskim i łakomym wzrokiem spogląda na miłośników ruletki online zza Atlantyku.