Zakłady na żywo

Zakłady na żywo to jedna z najbardziej popularnych form obstawiania wydarzeń sportowych. Zaczęły one swoją karierę wraz z pojawieniem się smartfonów i internetu mobilnego, mniej więcej na początku XXI wieku. Te bowiem urządzenia pozwalają kibicom jednocześnie oglądać mecz na ekranie telewizora czy na żywo na stadionie a jednocześnie obstawiać przez telefon na stronie internetowej u bukmachera oglądane spotkanie.

Co to są zakłady na żywo?

Zakłady na żywo („live betting”) to zakłady wnoszone przez gracza już po rozpoczęciu wydarzenia sportowego, czyli w trakcie jego trwania.

Jakie wydarzenia można obstawiać na żywo?

W zakładach na żywo można obstawiać praktycznie każde wydarzenie które jest przed nami, a także finałowy wynik spotkania. Czasami będą to nawet wydarzenia, które będą miały miejsce za kilkadziesiąt sekund, np. kolejny wygrany punkt w tenisie czy kolejny aut w piłce nożnej.

Jakie dyscypliny można obstawiać na żywo?

Właściwie każde. Dużo zależy od oferty bukmachera, ale solidne, europejskie firmy które polecamy – takie jak Unibet, Betsson czy bet-at-home mają w swojej ofercie „live” nawet najbardziej niszowe dyscypliny czy mecze. Oczywiście, najbardziej popularne to piłka nożna, tenis i koszykówka.

Co z kursami „na żywo”? 

Oczywiście, bukmacher dynamicznie zmienia kursy na to samo wydarzenie w trakcie spotkania, reagując na sytuację na boisku, formę zawodników, czas pozostały do końca spotkania, itd. Jeśli więc przewaga jednego zespołu jest tak duża, że niemal na pewno wygra mecz, kurs na ich zwycięstwo będzie bardzo niski, np. 1,01. Oczywiście bukmacher zabezpiecza się też przed sytuacją, gdy konkretne zdarzenie może zmienić sytuację na boisku a co za tym idzie jego kurs jest niewspółmierny do rzeczywistych szans uczestników spotkania. W takim wypadku, na przykład gdy na boisku mamy akcję „sam na sam” z bramkarzem lub rzut karny, bukmacher zawiesza przyjmowanie zakładów i swoją ofertę odblokowuje dopiero po rozwiązaniu drażliwej sytuacji.

Jak obstawiać na żywo?

No cóż, strategii będzie pewnie tyle ilu jest typerów i kibiców, ale kilka rad wydaje się ponadczasowych.

Po pierwsze, obstawiaj raczej dyscyplinę którą dobrze znasz. Sport opiera się w dużym stopniu na wypracowanych schematach, wytrenowanych zagraniach czy stałych elementach – jeśli znasz zawodnika/zespół i jego grę, użyj tej wiedzy przeciwko bukmacherowi.

Zacznij oglądać relację jeszcze przed rozpoczęciem spotkania, zwróć uwagę na informację o najnowszych zmianach w składzie, kontuzjach, ostatnich zmianach taktyki trenera. 

Mecz oglądaj skupiony od samego początku. Zwróć uwagę na warunki w jakich odbywa się spotkanie, na mowę ciała zawodników, na atmosferę wśród kibiców. Czasami pierwsze nieudane zagrania faworyta mogą wytrącić go z równowagi i dać ostatecznie zwycięstwo przeciwnikowi – obstaw to szybko zanim kurs poleci w dół!

Zwracaj uwagę na tendencje w danym spotkaniu. Jeśli drużyna gra agresywnie albo desperacko się broni – możemy zobaczyć (i obstawić) żółte i czerwone kartki. Jeśli tenisista ma swój dzień i czuje zagranie, warto obstawić kolejne asy serwisowe. Słuchaj komentarza, ale rób też swoje obserwacje, przewiduj co się wydarzy i odpowiednio obstawiaj nadchodzącą przyszłość. 

Zadbaj też o techniczną stronę sesji „live”. Upewnij się że masz środki na obstawianie na koncie gracza przed meczem, że bateria w tablecie czy smartfonie jest naładowana (lub ładowarka jest pod ręką) a łącze z internetem stabilne. 

Na końcu – zarządzaj dobrze swoim typerskim bankrollerem (budżetem). Nie bądź pazerny, lepiej zakończyć spotkanie na mniejszym plusie niż stracić głupio na jakiś wariackich zakładach. Pamiętaj, że szczególnie w piłce nożnaj sytuacja w meczu potrafi zmienić się o 180 stopni w ostatnich minutach, kiedy emocje sięgają zenitu a zawodnicy dają z siebie wszystko. To dobry moment na duże wygrane, ale również na to żeby puścić z torbami wypracowany przez cały mecz zysk.

Sprawdź też, czy Twój bukmacher ma opcję „cash-out” czyli wypłaty wygranych albo obstawionych zakładów przed zakończeniem spotkania. Więcej o tej stosunkowo nowej ofercie piszemy tutaj.